Table \'./smmmyeterlilik_smmm/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1511568375\', \'Ceza olarak ücret kesintisi yapılır mı?\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.smmmyeterlilik.com/index.php?option=com_fireboard&catid=10&func=view&id=526&Itemid=27\', \'54.225.36.143\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Ceza olarak ücret kesintisi yapılır mı? (0 inceleyen) 
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Ceza olarak ücret kesintisi yapılır mı?
#526
abana (Kullanıcı)
Expert Boarder
Gönderiler: 144
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Ceza olarak ücret kesintisi yapılır mı? 7 Yıl, 2 Ay önce Başarı: 0  
Ceza Olarak Ücret Kesintisi Yapılır mı?

İşverenler işyerinde düzen ve disiplini sağlamak için uyulması gereken kurallar koyarlar ve işçilerin üzerinde bir takım yaptırımlar uygularlar. Ücret kesintisi en etkili yaptırımlardan biridir. Söz konusu para olunca bu konuda hem işverenler hem de çalışanlar son derece hassas olmaktadır.


Ücret kesme cezası tam olarak bilinmemekte ve işverenler tarafından yanlış uygulanmaktadır. Ücret kesme cezasının hangi hallerde ve nasıl verileceği kesilen ücretin ne yapılacağı gibi hususlar 4857 Sayılı İş Kanununun 38inci maddesinde düzenlemiştir. Buna göre ceza olarak işçinin ücretinden kesinti yapılabilmesi için öncelikle toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerinde hangi durumlarda ücret kesme cezasının verileceğinin yazılı olarak belirtilmesi gerekiyor. Aksi halde hiçbir surette ücret kesme cezası uygulanamayacağı gibi uygulandığı durumda da işveren suçlu duruma düşüp para cezası ile karşı karşıya kalacaktır.

Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerinde tanımlanan ücret kesme cezasının uygulandığı durumda işveren bu durumu sebepleri ile birlikte derhal işçiye yazılı olarak bildirmelidir. İşçiye verilebilecek ücret kesme cezası bir ay içinde en fazla iki günlük ücreti karşılığı karşılığıdır bundan daha fazla ücret kesme cezası verilemez.

Burada yapılan en büyük yanlışlık işveren keyfine göre kesinti yapmakta ve yapılan bu kesintiyi de kendisinde tutmaktadır. Oysa yapılan bu kesinti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Zıraat Bankasındaki hesabına kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılmak zorundadır.

İşveren kanunda belirtilen hükümlere aykırı olarak ücret kesme cezası yapar veya yaptığı ücret kesme cezasının sebebini işçiye bildirmezse 412 TL para cezası uygulanır.

İşverenler tarafından bilinmeyen ve yanlış uygulanan ücret kesme cezasının uygulanabilmesi için mutlaka toplu iş sözleşmesi ya da iş sözleşmelerinde hangi durumlarda ücret kesme cezasının verileceğinin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Ücret kesme cezasıının uygulanması durumunda da sebepleri ile birlikte derhal işçiye bildirilmesi ve bir ay içinde de kesinti yapılan miktarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Zıraat Bankasındaki hesabına yatırılması gerekmektedir.

İ.Burak OĞUZ
S.M.M.M.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın