Table \'./smmmyeterlilik_smmm/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1511568613\', \'KENDİ ŞİRKETİNDE SİGORTALI OLANLAR\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.smmmyeterlilik.com/index.php?option=com_fireboard&catid=10&func=view&id=32&Itemid=27\', \'54.225.36.143\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: KENDİ ŞİRKETİNDE SİGORTALI OLANLAR
#32
caner (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 83
graphgraph
Şu An Sitede Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
KENDİ ŞİRKETİNDE SİGORTALI OLANLAR 9 Yıl önce Başarı: 0  
KENDİ ŞİRKETLERİNDE SİGORTALI OLANLAR

01.10.2008 Tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun önemli konu başlıklarından birisi de Şirket Ortaklarının Kendi Şirketlerinde Sigortalı Olarak yeni Kanunla ( 4/a )lı olarak gösterilemeyecekleridir.

Önceki Yıllarda şirket ortağı olanların Bağ-Kurlu olmaları gerekmekte iken Bağ-Kurda emekli olma süreci kadınlar için 20 erkekler için ise 25 tam yılı gerektirdiğinden Sigortaya göre emeklilik süreci daha uzun olduğu için SSKlı olmak için yarış söz konusuydu. Bu durumun önüne geçmek ve bir gerekçe bularak; Bağ-Kurlu olması gereken şirket ortaklarına bir Genelge ile Sigortalı olarak gösterilme olanağı getirildi.

Dolayısıyla öteden beri işçi olarak çalışan Sigortalılar çalıştıkları yada başka bir şirkete ortak olduklarında ara vermeksizin Sigortalı olarak bildirilmeye devam ettikleri süre boyunca SSK sayıldılar.

Fakat yeni 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bu duruma son vererek Şirket ortaklarının sigortalı olarak bildirilmesine son vermiş oldu. Ama derler ya her kanunun bir kaçamak yolu bulunur diye ve oldu da

Son zamanlarda en çok sorulan ve çoğu vatandaşımızı yakından ilgilendiren sorunlara çözüm getirilerek 28.09.2008 Tarih 27011 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar Sayılmayanlar Sigortalılığın Başlangıcı Kuruma Bildirilmesi ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğin V-SİGORTALILILK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI ile ilgili 9.Maddesinde;

8216;01.10.2008 tarihinden önce 5510 Sayılı Kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının (b) bendi kapsamında (yani eski kanuna göre Bağ-kurlu) sigortalı oldukları halde kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu kanunun 4.maddesinin 1.fıkrasının (a) bendine tabi pirim ödemesi (yani eski kanuna göre SSKlı) olanların sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir. şeklinde tebliğle düzenleme yapılarak bu en çok sorulan sorular cevaplanmış oldu.

Tekrarlayacak olursak01.10.2008 tarihinden yani yeni kanun yürürlüğü girmeden önce; kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden SSK sigortalısı olarak bildirimleri yapılanların bu nitelikteki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar aynı şekilde SSK sigortalısı gibi (yeni kanunla 4/alı) olarak bildirilmeye devam edilebilecektir.

8216;Kesintiye Uğrayıncaya Kadar dan maksat işten çıkış ayrılma gibi hususlar göz önünde bulundurulacak olup Kesinti olması halinde Bağ-kur sigortalılığı (yeni kanundaki adıyla 4/bli) olarak tesis ettirilcektir. SaygılarımlaŞakir GÜRLÜK SM.Mali Müşavir Kastamonu SMMMO-2008 ©
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın