Table \'./smmmyeterlilik_smmm/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1516438836\', \'Safha maliyeti sisteminde izlenecek yol\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.smmmyeterlilik.com/index.php?option=com_fireboard&catid=5&func=view&id=540&Itemid=27\', \'23.22.240.119\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Safha maliyeti sisteminde izlenecek yol
#540
guliz (Kullanıcı)
Gold Boarder
Gönderiler: 196
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Safha maliyeti sisteminde izlenecek yol 6 Yıl, 1 Ay önce Başarı: 0  
Safha maliyeti sisteminde yarı mamul ve mamul maliyetlerinin hesaplanmasında izlenecek yol aşağıdaki gibidir.

1) Fiziki Akımların Belirlenmesi: Üretime giren ve üretimden çıkan toplam üretim miktarları birbirlerine eşit olmalıdır.

2) Eşdeğer Birim Sayısının Hesaplanması: Mamul ve yarı mamullerin her bir safhadaki eşdeğer ürün miktarları hesaplanır.

3) Birim Eşdeğer Mamul Maliyetlerinin Hesaplanması: Her bir safhada oluşan üretim maliyetlerinin o safhadaki toplam eşdeğer birim miktarına bölünmesi ile mamul birim maliyetleri hesaplanmış olacaktır.

4) Mamul ve Yarı Mamul Maliyetlerinin Hesaplanması: 3.Adımda hesaplanan birim maliyetler mamul ve yarı mamullere tamamlanma derecelerine göre uygulanır.

5) Sağlamanın Yapılması: Üretim safhasında meydana gelen tüm maliyetlerin her bir mamul ya da yarı mamule yüklenip yüklenmediği kontrol edilir.

Safha Maliyeti sisteminde üretilen mamul ya da yarı mamullerin birim maliyetleri hesaplanırken yukarıdaki yol haritası takip edilir. Burada şu şekilde bir sorun vardır. Dönem başı yarı mamuller (Geçen Dönemden Devir Eden) hesaplamalara dâhil edilirken nasıl bir yol izlenecektir. Bu şıkta da karşımıza iki çeşit yol çıkmaktadır.

1) İlk Giren İlk Çıkar

2) Ortalama MaliyetBu yöntemleri ayrı ayrı ele alıp inceleyeceğiz. İlk giren ilk çıkar yöntemi için buradaki ortalama maliyet yöntemi için ise buradaki yazımızı okuyunuz.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın